КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ № 161
від 12 липня 2016 р.
м. Кремінна
Про надання повноважень щодо
складання адміністративних протоколів
та затвердження Інструкції з оформлення
матеріалів про адміністративні правопорушення
Центром надання адміністративно-юридичних
послуг Кремінської міської ради
Відповідно до Закону України від 10.12.2015 року №888 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», з метою забезпечення реалізації повноважень посадових осіб та адміністраторів Центру надання адміністративно-юридичних послуг Кремінської міської ради, визначених статтями 219, 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керуючись підпунктом 1 пункту 2 статті 52, частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Кремінської міської ради
ВИРІШИВ:
1. Уповноважити начальника Центру надання адміністративно-юридичних послуг, у разі його відсутності - головного спеціаліста ЦНАЮП, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтями 197, 198 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Затвердити Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні
правопорушення Центром надання адміністративно-юридичних послуг. Додаток – 16 арк .
3.Делегувати повноваження з розгляду правопорушень за статтями 197,198 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративній комісії при виконкомі Кремінської міської ради.
4. Секретарю виконкому оприлюднити дане рішення на офіційному сайті Кремінської міської ради.
5. Дане рішення вступає в законну силу з дня оприлюднення на офіційному сайті Кремінської міської ради.
6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з фінансово-економічних питань Макогон Н.М.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Додаток
до рішення виконавчого комітету
№161 від 12 липня 2016 року
ІНСТРУКЦІЯ
з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення
Центром надання адміністративно-юридичних послуг
Кремінської міської ради
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція розроблена відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
1.2. Ця Інструкція встановлює порядок оформлення, розгляду та обліку матеріалів про адміністративні правопорушення уповноваженими особами у Центрі надання адміністративно-юридичних послуг (далі ЦНАЮП), які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення у вигляді попередження за статтями 197, 198 КУпАП.
1.3. Особами, до яких застосовуються адміністративні стягнення за статями 197, 198 КУпАП, є: громадяни України, які постійно або тимчасово проживають в Україні, а також батьки або інші законні представники новонародженої дитини, які порушили вимоги статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»; громадяни України, які порушили вимоги статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», або допустили умисне зіпсуття паспорта громадянина України чи його недбале зберігання, що спричинило його втрату.
1.4. У разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протокол про адміністративне правопорушення складається окремо щодо кожного вчиненого правопорушення.
2. Оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення
2.1. Уповноваженими посадовими особами, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, є начальник ЦНАЮП, у разі його відсутності уповноважена особа ЦНАЮП, що є посадовими особами та здійснюють свої повноваження у ЦНАЮП.
2.2. Адміністративні протоколи не складаються в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 197 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження), статтею 198 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження) цього Кодексу, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, про що робиться відмітка в постанові у справі про адміністративне правопорушення, у відповідності до ст. 258 КУпАП.
2.3. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 197, 198 КУпАП, складаються уповноваженими особами у випадках:
- якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається;
- якщо особа, яка допустила адміністративне правопорушення, перебуває у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років;
- якщо під час виявлення правопорушення уповноваженою особою буде встановлено, що порушення допущено особою повторно протягом року з моменту, коли дану особу було піддано адміністративному стягненню за таке порушення. Повторність правопорушення встановлюється уповноваженою особою за даними реєстру матеріалів про адміністративні правопорушення.
2.4. Уповноважені особи складають протокол про виявлення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 197, 198 КУпАП,
згідно з формою, наведеною в додатку 1 до цієї Інструкції.
2.5. Протокол складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності; державною мовою.
2.6. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права і обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
2.7. У разі відсутності в особи, стосовно якої складається протокол, паспортного документа у відповідній графі вказуються реквізити паспортного документа за даними реєстру територіальної громади м. Кремінна.
2.8. Особі, стосовно якої складається протокол, пропонується надати по суті вчиненого правопорушення письмове пояснення, яке заноситься до протоколу і підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до
протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі.
2.9. Протокол підписується уповноваженою посадовою особою та особою, стосовно якої складається протокол, а також свідками, перекладачем за умови їх наявності, а також скріплюється іменною печаткою уповноваженої особи.
У разі відмови особи, стосовно якої складається протокол, від його підписання уповноважена посадова особа робить про це відповідну відмітку у протоколі.
Особа, стосовно якої складається протокол, має право додати до протоколу пояснення і зауваження щодо його змісту, а також пояснення щодо причин відмови від його підписання.
2.10. У протоколі не допускаються виправлення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
2.11. До протоколу долучаються матеріали з достовірною інформацією, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення (заяви, пояснення: посадових осіб; осіб, стосовно яких складено протокол; свідків, якщо вони є; засвідченні копії документів, інші документи).
2.12. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 197, 198 КУпАП, у випадках:
- передбачених абзацом 2 пункту 2.3. цієї Інструкції – долучаються до постанов у справі про адміністративне правопорушення у вигляді додатка;
- передбачених абзацами 3 та 4 пункту 2.3. цієї Інструкції – разом із іншими матеріалами, що підтверджують факт учинення адміністративного правопорушення, формуються у справи про адміністративні правопорушення, які оформляються в порядку, передбаченому розділом 5 цієї Інструкції, і разом із супровідними листами надсилаються органові (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
3. Розгляд справ про адміністративне правопорушення
3.1. Розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення відповідно до статей 197, 198 КУпАП від імені виконавчого комітету міської ради мають право: Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Кремінської міської ради та уповноважені особи ЦНАЮП. Уповноважені особи ЦНАЮП розглядають справи про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення від імені виконавчого комітету міської ради виключно за порушення, передбачені частиною 1 статті 197 КУпАП, та статтею 198 КУпАП (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження в ЦНАЮП).
3.2. Відповідно до статті 221 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, розглядаються Кремінським міським судом (суддями).
3.3. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 197 КУпАП та статтею 198 КУпАП (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження в центрі надання адміністративних послуг), розглядаються уповноваженими особами ЦНАЮП в день виявлення правопорушення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 197 КУпАП та статтею 198 КУпАП (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді штрафу), розглядаються Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Кремінської міської ради у порядку та строки, визначені Положенням про вказану комісію та КУпАП.
3.4. Інформація про час, дату та місце розгляду справи щодо особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, зазначається у протоколі або вручається чи надсилається повідомлення поштою рекомендованим листом.
3.5. Уповноважена посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має з’ясувати такі питання:
-чи належить до його компетенції розгляд цієї справи;
-чи підлягає складенню протокол про адміністративне правопорушення;
-чи сповіщено осіб, які братимуть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
-чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
-чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законних представників і адвоката.
3.6. Справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягується до відповідальності, або її законного представника (адвоката), перекладача (у разі їх наявності).
За відсутності особи, стосовно якої складено протокол, справа розглядається лише у випадку наявності відомостей про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи при відсутності вмотивованих клопотань про відкладення розгляду справи або якщо цією особою надано згоду на розгляд справи без її участі.
3.7. Розгляд справи розпочинається з представлення уповноваженої посадової особи, яка розглядає справу. Уповноважена посадова особа, яка розглядає справу, оголошує суть скоєного порушення, міру відповідальності, що передбачена відповідною нормою закону, а також роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки.
Під час розгляду справи заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання (стаття 279 КУпАП).
3.8. При розгляді справи про адміністративне правопорушення уповноважена посадова особа з’ясовує такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
3.9. Якщо при розгляді справи уповноважена посадова особа прийде до висновку, що в діях особи є ознаки кримінального правопорушення, вона зобов'язана негайно повідомити про це відповідні правоохоронні органи та свого безпосереднього керівника.
У випадку виявлення порушення, що має ознаки кримінального правопорушення, уповноважена посадова особа виносить постанову про закриття справи про адміністративне правопорушення відповідно до вимог частини другої статті 284 КУпАП та надсилає матеріали до відповідного правоохоронного органу.
3.10. Адміністративні порушення шодо батьків або інших законних представників зобов’язаних зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження розглядаються з дотриманням вимог ст. 160 Сімейного кодексу України та ст. 184 КУпАП за умови направлення уповноваженою особою ЦНАЮП, яка виявила порушення, подання відповідним органам.
3.11. Уповноважена посадова особа, яка виносить постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді попередження, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
3.12. Під час розгляду кількох справ про вчинення адміністративних правопорушень однією особою стягнення накладається відповідно до статті 36 КУпАП, тобто в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
3.13. Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніш як через два місяці з дня його виявлення. У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
3.14. Стягнення за адміністративне правопорушення накладається уповноваженою особою ЦНАЮП виключно у вигляді попередження.
4. Порядок оформлення постанови у справі про адміністративне
правопорушення та її оскарження
4.1. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, уповноважена особа від імені виконавчого комітету міської ради виносить постанову у справі відповідно до статті 283 КУпАП.
4.2. Постанова у справі про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглядала справу, скріплюється іменним штампом та печаткою ЦНАЮП.
4.3. Відповідно до статті 284 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення виноситься одна з таких постанов:
про накладення адміністративного стягнення (додаток 2);
про закриття справи про адміністративне правопорушення (додаток 3).
4.4. Якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню.
4.5. При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення уповноважена особа, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням (стаття 22 КУпАП).
4.6. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового слідства чи дізнання, а також при наявності передбачених статтею 247 КУпАП обставин:
відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП ;
наявність по тому самому факту стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення або не скасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особи в кримінальному провадженні за цим фактом;
смерть особи, стосовно якої було розпочато провадження в справі.
4.7. Оголошення постанови у справі про адміністративне правопорушення і вручення її копії здійснюються відповідно до статті 285 КУпАП. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови вручається під підпис або протягом трьох днів надсилається особі, стосовно якої її винесено, рекомендованою поштовою кореспонденцією. У разі якщо копія постанови надсилається поштою, про це робиться відповідна відмітка у справі.
4.8. Постанова уповноваженої посадової особи у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили з моменту її оголошення.
4.9. Постанову уповноваженої посадової особи по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено. Оскарження постанови уповноваженої посадової особи по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у строки та у порядку, визначені статтями 288 – 290 КУпАП.
5. Діловодство у справах про адміністративні правопорушення
5.1. Облік видачі бланків протоколів та постанов про адміністративне правопорушення ведеться в журналі видачі бланків протоколів та постанов про адміністративні правопорушення (додаток 4).
5.2. Журнали видачі бланків протоколів та постанов про адміністративні правопорушення повинні бути прошнуровані, пронумеровані та скріплені гербовою печаткою.
Зіпсовані бланки протоколів зберігаються у відповідальної особи, яка здійснює контроль за їх обліком.
5.3. Протокол про адміністративне правопорушення (якщо він складений) та винесені постанови реєструються уповноваженою посадовою особою не пізніше наступного дня після їх складання в журналі реєстрації матеріалів про адміністративні правопорушення (додаток 5).
5.4. Інформація з журналу реєстрації матеріалів про адміністративні правопорушення використовується уповноваженими особами ЦНАЮП тільки для цілей, визначених цією Інструкцією.
Інформація з Реєстру надається правоохоронним та судовим органам за їх запитом у випадках, передбачених чинним законодавством.
Інформація з Реєстру може надаватись іншим особам із дотриманням вимог Законів України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних».
5.5. Паперові примірники протоколів та винесених постанов із іншими матеріалами формуються у справи, які оформлюються відповідно до пунктів
5.6.-5.7. цієї Інструкції, та зберігаються у архіві ЦНАЮП.
5.6. Копії матеріалів зі справ про адміністративні правопорушення, що передано до Адміністративної комісії виконавчого комітету Кремінської міської ради або до суду, зберігаються в уповноваженої посадової особи, яка склала протокол. Надалі до неї додаються результати розгляду справи Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Кремінської міської ради або в суді (копія постанови Адмінкомісії, копія постанови суду тощо).
5.7. Усі матеріали щодо кожного з правопорушень підшиваються до справи за порядковими номерами. У справі накопичуються матеріали, які стосуються правопорушення, зокрема протокол про адміністративне правопорушення, повідомлення про попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи (у разі відсутності відповідної відмітки в протоколі про адміністративне правопорушення), письмові пояснення, копії постанови про накладення адміністративного стягнення, листування з особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, з органами державної виконавчої служби, документи, що підтверджують сплату штрафу порушником, а також інші документи та матеріали цієї справи. У справі оформляється титульний аркуш, на зворотному боці якого міститься перелік документів, наявних у справі.
5.8. Справа про адміністративне правопорушення з описом наявних у ній документів брошурується, прошнуровується, скріплюється печаткою, засвідчується підписом уповноваженої посадової особи, яка склала протокол та/або винесла постанову, і після закінчення провадження за нею здається на зберігання в архів, де зберігається протягом встановленого законодавством строку.
5.9. Зіпсовані бланки протоколів, а також справи про адміністративні правопорушення, журнали обліку видачі бланків протоколів про адміністративні правопорушення та журнали реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення, строк зберігання яких закінчився, знищуються, про що оформлюється відповідний акт
5.10. Повторність правопорушення встановлюється уповноваженою особою ЦНАЮП за даними журналу про реєстрацію матеріалів про адміністративні правопорушення.
5.11.Відповідальність за облік видачі бланків протоколів та постанов,
ведення Журналу видачі бланків протоколів та постанов, Журналу реєстрації матеріалів про адміністративні правопорушення, формування адміністративних справ та ведення архіву ЦНАЮП покладається на начальника ЦНАЮП.
Заступник міського голови Н.М. Макогон