«___»_______2019 року |
Кремінна |
№ ______ |
Про затвердження кошторисної документації
на об’єкт «Поточний ремонт (благоустрій
території) пам’ятного знаку жертвам репресій
(міське кладовище) м.Кремінна Луганська обл.»
Відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого Постановою КМУ від 11.05.2011 № 560 зі змінами, розглянувши кошторисну документацію на проведення робіт з поточного ремонту (благоустрою території) пам’ятного знаку жертвам репресій, розташованого в районі міського кладовища по пров.Спортивний м.Кремінна, розрахунки якої проведені відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», керуючись ст.ст. 30,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком Кремінської міської ради
В И Р І Ш И В:
Міський голова Ю.ПРОКОПЕНКО
«___»_______2020 року |
Кремінна |
№ ______ |
Про проведення свята Масляної
З метою підвищення рівня організації дозвілля населення міста, збереження нематеріальної культурної спадщини, виховання молодого покоління в дусі поваги до народних традицій, звичаїв і обрядів, забезпечення життєдіяльності населення та безпеки дорожнього руху під час проведення свята Масляна, керуючись ст. 32, 40, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконком міської ради
В И Р І Ш И В :
4.1. встановити заборонні об’єкти, дорожні знаки обмеження та направлення руху транспорту на площі Красна м. Кремінна:
- на проїжджій частині дороги між кафе «Партнер» та будівлею №20 по пл. Красній;
- на перехресті дороги вул. Банкова та пл. Красна;
- на проїжджій частині дороги по вул.Кооперативна біля кафе «Теремок»;
4.2. привести до належного санітарного стану територію проведення заходу.
Міський голова Ю. ПРОКОПЕНКО
«__» лютого 2020 року |
Кремінна |
№ 55/__ |
Про затвердження Програми
розвитку фізичної культури
та спорту на території
Кремінської міської ради на 2020 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми розвитку фізичної культури та спорту на території Кремінської міської ради на 2020 рік, які ухвалені рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Додаток
до рішення міської ради
від __.02.2020 року № 55/__
Програма розвитку фізичної культури і спорту на території Кремінської міської ради на 2020 рік
1. Загальні положення
Розроблення проекту програми розвитку фізичної культури і спорту в Кремінській міській громаді (далі – Програма) викликано необхідністю вирішення проблемних питань реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту на місцевому рівні.
На сьогодні актуальними проблемами залишаються: погіршення стану здоров’я населення, зловживання алкоголем, тютюновими виробами, вживання наркотичних засобів. Як наслідок – зменшується тривалість життя, загострюється криміногенна ситуація, особливо у молодіжному середовищі. Середня тривалість життя у чоловіків – 65 років, у жінок – 75 років. Світовий досвід показує, що рухова активність людини протягом усього життя запобігає захворюванням та поліпшує стан здоров’я. До основних причин, що негативно впливають на спосіб життя, стан здоров’я населення та розвиток сфери фізичної культури і спорту, належать:
не сформованість сталих традицій та мотивацій щодо ведення здорового способу життя та фізкультурно-спортивної реабілітації інвалідів засобами фізичної культури і спорту як важливих чинників фізичного та соціального благополуччя, поліпшення стану здоров’я і продовження тривалості життя;
загальне погіршення стану здоров’я населення, що призводить до зменшення кількості осіб, які можуть бути залучені до дитячо-юнацького спорту та спорту вищих досягнень, спроможних витримувати значні фізичні навантаження та досягати високих спортивних результатів;
невідповідність вимогам сучасності та значне відставання від світових стандартів ресурсного забезпечення сфери фізичної культури і спорту, а саме: кадрового, фінансового, матеріально-технічного, інформаційного.
Основні причини виникнення проблеми характеризуються такими чинниками:
обмежена рухова активність, нераціональне та незбалансоване харчування, фактори асоціальної поведінки в суспільстві;
низький рівень:
розвитку спортивної інфраструктури, здатної задовольнити потреби населення у щоденній руховій активності відповідно до фізіологічних потреб, у тому числі осіб з обмеженими фізичними можливостями;
фінансового та матеріально-технічного забезпечення дитячо-юнацького спорту;
пропаганди у засобах масової інформації та усвідомлення населенням цінності здоров’я, відповідального ставлення батьків до виховання своїх дітей та не сформованість ефективної системи стимулювання населення до збереження свого здоров’я;
невідповідність послуг, що надаються засобами фізичної культури і спорту за місцем проживання та роботи громадян, у місцях масового відпочинку населення, потребам населення та людям з обмеженими фізичними можливостями;
відсутність економічної заінтересованості суб’єктів господарської діяльності у сприянні реалізації заходів щодо зниження професійної захворюваності та зміцнення здоров’я працівників;
недостатність бюджетного фінансування, неефективність залучення коштів з інших джерел, незначний обсяг інвестицій.
Ці проблеми потребують вирішення із застосуванням програмного методу на основі розроблення та реалізації Програми із залученням фінансових ресурсів, чіткої координації діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до сучасних потреб економічного й соціального розвитку громади.
2. Мета Програми
Метою Програми є відведення провідної ролі фізичній культурі і спорту в громаді як важливому фактору здорового способу життя, профілактики захворювань, формування гуманістичних цінностей, створення умов для всебічного гармонійного розвитку людини, сприяння досягненню фізичної та духовної досконалості, виявлення резервних можливостей організму, формування патріотичних почуттів у громадян та позитивного іміджу громади.
З метою розв’язання проблеми передбачається здійснити комплекс заходів, спрямованих на створення умов для:
1) проведення фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів серед широких верств населення;
2) проведення спортивно-масових заходів в громаді та участь у обласних змаганнях з видів спорту та у галузевих спартакіадах (спортивні ігри);
3) забезпечення участі спортивних команд громади в районних, регіональних та обласних та всеукраїнських змаганнях.
Програма реалізується протягом 2020 років в один етап.
Початок: лютий 2020 року, закінчення: грудень 2020 року.
Основними завданнями Програми є:
створення умов для фізичного виховання, масового спорту за місцем проживання та місцях масового відпочинку населення;
розвиток дитячо-юнацького спорту;
популяризація здорового способу життя та подолання суспільної байдужості до здоров’я населення.
Заходи щодо реалізації Програми на проведення змагань з олімпійських видів спорту, з не олімпійських видів спорту, навчально-тренувальних зборів, фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів серед жителів Кремінської міської ради додаються.
4.Напрями реалізації Програми
Напрямами реалізації Програми є:
1) створення умов для фізичного виховання і спорту у громаді;
2) здійснення заходів щодо облаштування та поточного ремонту спортивних споруд для масово заняття спортом;
3) виділення коштів на фізкультурно-оздоровчі та спортивні заходи серед широких верств населення;
4) проведення спортивно-масових заходів в громаді та участь у обласних змаганнях з видів спорту та у галузевих спартакіадах (спортивні ігри);
5) забезпечення участі спортивних команд громади в районних, регіональних, обласних та всеукраїнських змаганнях.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок міського бюджету, інвестиційних коштів та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Обсяги фінансування Програми уточняються відповідно чинного бюджетного законодавства.
Координація діяльності та контроль за виконанням Програми розвитку фізичної культури і спорту на 2020 рік у Кремінській міській громаді покладається на виконавчий комітет Кремінської міської ради.
Виконання Програми дасть можливість:
збільшити загальну чисельність населення, залученого до різних видів фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи;
поліпшити результати виступу спортивних команд громади в змаганнях ;
сформувати систему підготовки резерву для спортивних команд громади, забезпечивши охоплення школярів заняття спортом;
зменшити кількість дітей, учнівської та студентської молоді, які віднесені за станом здоров’я до спеціальної медичної групи.
Секретар міської ради Е.В. Пилипенко
Додаток
до Програма розвитку фізичної культури і спорту
на території Кремінської міської ради
на 2020 рік
Заходи
проведення змагань з олімпійських видів спорту, з не олімпійських видів спорту, навчально-тренувальних зборів, фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів серед жителів м. Кремінна
№ |
Назва заходу |
Дата |
Обсяг фінансування (грн.) |
Примітка |
1 |
Змагання з міні-футболу серед школярів міста (мікрорайони, вулиці будинки) |
Лютий |
|
Олімпійський вид спорту |
2 |
Змагання з міні-футболу серед підприємств, установ та організацій міста |
Лютий-березень |
|
Олімпійський вид спорту |
3 |
Особистий Чемпіонат міста з шахів та шашок |
Березень |
|
Не олімпійський вид спорту |
4 |
Відкритий особистий та командний Чемпіонат міста з настільного тенісу |
Березень |
|
Олімпійський вид спорту |
5 |
Змагання з волейболу, баскетболу серед команд підприємств, установ організацій |
Березень |
|
Олімпійський вид спорту |
6 |
Змагання з силових видів спорту, козацькі розваги на Масляну |
Лютий |
8 000 |
Не олімпійський вид спорту |
7 |
Турнір з боксу на призи Кремінського міського голови та Кремінської Федерації боксу |
Березень-квітень |
30 000 |
Олімпійський вид спорту |
8 |
Змагання «Тато, мама і я – спортивна сім’я» (діти 2003 р.н і молодші) |
Квітень-травень |
|
Не олімпійський вид спорту |
9 |
ХV Міські спортивні ігри до Дня міста |
Червень-липень |
25 000 |
Олімпійський вид спорту |
10 |
«Веселі старти» до Дня захисту дітей серед школярів |
1 червня |
1 000 |
Не олімпійський вид спорту |
11 |
Крок до Олімпу змагання серед команд дошкільних навчальних закладів |
1-2 червня |
1 000 |
Не олімпійський вид спорту |
12 |
Відкрита першість міста з пляжного волейболу |
Червень-серпень |
|
Олімпійський вид спорту |
13 |
Відкриті районні змагання з велоспорту «KREMINNA – GRIN RASE» |
Червень |
|
Олімпійський вид спорту |
14 |
Всеукраїнські змагання з настільного тенісу серед ветеранів та молоді |
Червень |
|
Олімпійський вид спорту |
15 |
Відкритий турнір з боксу на призи Кремінського міського голови |
Червень-липень |
20 000 |
Олімпійський вид спорту |
16 |
Спортивно-розважальне свято на І.Купала |
Липень |
1 000 |
Не олімпійський вид спорту |
17 |
Спартакіада серед дворових команд, вулиць та мікрорайонів міста |
Червень-серпень |
|
Олімпійський вид спорту |
18 |
Змагання з богатирського багатоборства до Дня шахтаря |
Серпень |
8 000 |
Не олімпійський вид спорту |
19 |
Всеукраїнські змагання «Богатирські ігри» |
Вересень |
10 000 |
Не олімпійський вид спорту |
20 |
Відкриті міські змагання з мотокросу пам’яті Олександра Кайдаша |
Жовтень |
2 000 |
Не олімпійський вид спорту |
21 |
Відкритий Чемпіонат району з настільного тенісу присвячений Шовкоплясу І.Ф. |
Серпень |
|
Олімпійський вид спорту |
22 |
Змагання серед дошкільних навчальних закладів «Перші кроки до Олімпу» |
Вересень |
|
Не олімпійський вид спорту |
23 |
Відкриті міські змагання з боксу |
Вересень-жовтень |
|
Олімпійський вид спорту |
24 |
Відкритий Чемпіонат міста з важкої атлетики |
Грудень |
|
Олімпійський вид спорту |
25 |
Навчально-тренувальні збори, участь у всеукраїнських та міжнародних змаганнях |
Протягом року |
|
Олімпійський вид спорту |
Однією з підстав для зупинення розгляду документів, встановлених пунктом 7 частини першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", є подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.
Для уникнення таких обставин та своєчасного повідомлення суб'єкта державної реєстрації про зміни до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) нагадує строки та терміни, що встановлені діючим законодавством, в межах яких громадським формуванням необхідно звернутись до суб'єкта державної реєстрації:
- протягом 60 днів з дня прийняття відповідного рішення – для громадського об'єднання;
- 10-денний строк після прийняття відповідного рішення – для політичної партії, структурного утворення політичної партії передбаченого статутом політичної партії;
- 60-денний термін – для організації роботодавців, об’єднання організацій роботодавців;
- 60-денний строк – для творчої спілки, територіального осередку творчої спілки;
- протягом 15 днів – для постійно діючого третейського суду, у разі внесення змін до Положення про постійно діючий третейський суд та/або регламенту третейського суду або списку третейських суддів постійно діючого третейського суду.
Державну реєстрацію громадських формувань, місцезнаходженням яких є населені пункти Луганської області, здійснює Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) через відділ державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Луганській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Подати документи та отримати консультацію з питань державної реєстрації громадських формувань можна звернувшись до відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Луганській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) за адресою – Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова 22, або отримати консультацію за телефонами - 0953624202, 0645242216.
Також, документи для державної реєстрації можна також подати через центри надання адміністративних послуг у Луганській області, що забезпечують прийом та видачу документів у сфері державної реєстрації громадських формувань.
Ориентировочное время отключения | Диспетч. наим. (КТП,ЗТП) | Населенный пункт, улица | Присоединение | Улица, № дома | Причина отключения (вид работ) |
08:00-16:00 | КТП-39 | п. Житловка | ул.Разьездная | ул.Разьездная | Техобслуживание ВЛ |
п. Житловка | ул. Разьездная | ул.Школьная 42, 52-55 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Житловка | ул. Разьездная | пл.Школьная 30-50 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Житловка | ул. Разьездная | пер.Разьездной 1-5 | Техобслуживание ВЛ | ||
п. Житловка | Лесхоз | ул.О.Кошевого 25-43, 14-54 | Техобслуживание ВЛ | ||
п. Житловка | Лесхоз | пер. Озерный 1-10 | Техобслуживание ВЛ | ||
п. Житловка | Лесхоз | ул.Озерная 2, 3 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-4203 | с.К-Поповка | Л-1* | * | Техобслуживание ТП | |
с.К-Поповка | Л-2* | пер.Зеленый 2-14 | Техобслуживание ТП | ||
с.К-Поповка | Л-2* | ул.Корчагина 1-25,2-40 | Техобслуживание ТП | ||
с.К-Поповка | Л-2* | ул.Школьная 2-24,1-25 | Техобслуживание ТП | ||
с.К-Поповка | Л-3* | ул.Центральная 16-44, 35-51 | Техобслуживание ТП | ||
с.К-Поповка | Л-4* | ул. Центральная 1-33 | Техобслуживание ТП | ||
КТП-4214 | х.Кут | Л-1* | ул.Подгорная 1-17,2-18 | Техобслуживание ТП | |
х.Кут | Л-2* | ул.Дачная 1-7,2-4 | Техобслуживание ТП | ||
х.Кут | Л-2* | ул.Колхозная 4-20,1-7 | Техобслуживание ТП | ||
КТП-1102 | п.Краснореченский | Л-1* | ул.Подгорная 60-98 | Техобслуживание ТП | |
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Подгорная 100-126,41-65 | Техобслуживание ТП | ||
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Пушкина 90-100,105,107 | Техобслуживание ТП |
«___»________2020 року |
Кремінна |
№ _____ |
Про виконання виробничого плану
ДП «КРЕМІНСЬКЕ КОМГОСПОДАРСТВО»
КП «КРЕМІННА-КОМУНСЕРВІС» за 2019рік
Заслухавши інформацію керівника дочірнього підприємства «КРЕМІНСЬКЕ КОМГОСПОДАРСТВО» комунального підприємства «КРЕМІННА-КОМУНСЕРВІС» Фещенка О.В. про виконання виробничого плану за 2019 рік, керуючись п.4 ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконком Кремінської міської ради
В И Р І Ш И В:
Міський голова Ю.ПРОКОПЕНКО
«__» лютого 2020 року |
Кремінна |
№ 55/__ |
Про внесення змін до Програми
Проведення урочистих та святкових
заходів у м. Кремінна на 2020 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо внесення змін до Програми проведення урочистих та святкових заходів у м. Кремінна на 2020 рік, які ухвалені рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
«___» лютого 2020 року |
Кремінна |
№ 55/__ |
Про створення служби «Соціальне таксі» та
затвердження Положення про організацію
роботи служби «Соціальне таксі»
Відповідно до статей 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови КМУ від 14.03.2018 р. № 189 «Деякі питання використання коштів, передбачених у державному бюджеті для придбання спеціально обладнаних автомобілів для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату», з метою розвитку соціальних послуг, поліпшення якості життя людей з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Додаток до рішення
Кремінської міської ради
від __ лютого 2020 року
№ 55/__
ПОЛОЖЕННЯ
про організацію роботи служби перевезень «Соціальне таксі» на базі ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» Кремінської міської ради
І. Загальні положення
1.1. Автотранспортне обслуговування службою перевезень «Соціальне таксі» є одним із видів соціальних послуг, які надаються ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» Кремінської міської ради.
1.2. Служба «Соціальне таксі» утворюється Кремінською міською радою у складі ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» Кремінської міської ради.
1.3. Служба «Соціальне таксі» реорганізовується та ліквідується засновником.
1.4. Послуги служби «Соціальне таксі» надаються особам з обмеженими фізичними можливостями, особам які мають порушення опорно-рухового апарату (клієнти).
1.5. Служба «Соціальне таксі» у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, Статутом ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» Кремінської міської ради, рішеннями Кремінської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
1.6. Служба «Соціальне таксі» утворюється при наявності необхідної матеріально-технічної бази, зокрема автомобіля, який відповідає чинним санітарним і технічним вимогам та обладнаний підйомником для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пересуваються на візках.
1.7. Спец автотранспорт знаходиться на балансі ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» Кремінської міської ради
1.8. Утримання та експлуатація автомобіля служби «Соціальне таксі» здійснюється за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на утримання ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» та коштів, що надійшли за рахунок добровільних пожертвувань підприємств, установ, організацій, релігійних об’єднань і внесків окремих громадян.
ІІ. Мета та завдання служби «Соціальне таксі»
2.1. Основною метою служби «Соціальне таксі» є поліпшення соціального обслуговування осіб які мають порушення опорно-рухового апарату.
2.2. Основними завданнями служби «Соціальне таксі» є:
- забезпечення, у межах своїх повноважень, реалізації державної соціальної політики у сфері соціальної допомоги особам які мають порушення опорно-рухового апарату та створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- підвищення рівня мобільності людей з обмеженими фізичними можливостями шляхом надання їм спеціалізованих послуг з транспортування.
ІІІ. Порядок прийому заявок та умови використання автомобіля служби „ Соціальне таксі ”
3.1. Організація роботи по прийому заявок здійснюється фахівцем ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС», який забезпечується телефонним зв`язком та базою даних про осіб, які мають порушення опорно-рухового апарату, зокрема інвалідів - візочників, які перебувають на обліку в управлінні соціального захисту населення.
3.2 ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» створює та постійно поновлює власну базу користувачів послуги «Соціальне таксі» (клієнт – далі). Для внесення в базу даних користувачі послуги повинні завчасно надати документи:
- Заява
- Довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку
- Довідка про встановлення групи інвалідності.
3.3. Заявки на обслуговування службою „Соціальне таксі” приймаються та здійснюються з понеділка по п’ятницю (з 8.00 до 17.00) за телефоном ________ від громадських організацій осіб з інвалідністю, соціальних працівників або особисто від осіб з обмеженими фізичними можливостями, які не можуть самостійно пересуватися або пересуваються за допомогою милиць, візків та членів родини таких осіб не менш, ніж за 1 день до виїзду за вказаною адресою. При цьому вказується день, час, початковий та кінцевий пункт маршруту, час виїзду та наявність супроводжуючої особи, а також приймається письмова заява від користувача.
3.4. Фахівець ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС» приймає заявки за телефоном, які реєструє в журналі, веде облік використання спецавтотранспорту, формує раціональні маршрути виїзду та оформлює маршрутні листи.
У маршрутному листі водія має бути відмітка (підпис) замовника послуги про виконану заявку.
3.5. На маршрут виїжджає член сім’ї клієнта, який супроводжує пасажира до місця призначення. У разі відсутності, виїжджає соціальний робітник.
3.6. Служба «Соціальне таксі» використовується для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які не можуть самостійно пересуватися або пересуваються за допомогою милиць, візків до медичних закладів охорони здоров’я, державних та соціальних установ, вокзалів, банків.
При одночасному виклику «Соціальне таксі» перевага надається заявникам, котрі повинні дістатись до установ медичного направлення.
3.7. Виїзд автомобіля служби «Соціальне таксі» проводиться щоденно, крім вихідних та святкових днів за графіком та лише в межах Кремінської міської ради.
3.8. Не допускається використання спецавтотранспорту для:
- перевезення громадян, якщо у них, або членів їх родин є в користуванні автомобільний транспорт, у тому числі отриманий через органи соціального захисту населення;
- особистих поїздок соціальних працівників та працівників ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС».
У разі відсутності заявок на отримання послуги, автомобіль служби «Соціальне таксі» може використовуватись для потреб ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС», зокрема для доставки засобів технічної реабілітації та повернення їх до закладу та перевезення соціальних працівників для виконання робочих обов`язків.
3.9. Послуги служби «Соціальне таксі» надаються безкоштовно.
3.10. Питання, не врегульовані цим Положенням, вирішуються в індивідуальному порядку керівником ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС».
4.1. Клієнти мають право на:
- повагу, компетентність, неупереджене ставлення з боку працівників
ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС»;
- якісне надання соціальної послуги;
- вчасний та професійний розгляд ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС», особистих заяв та скарг.
4.2. Клієнти повинні:
- дотримуватись режиму роботи ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС»;
- з повагою ставитись до працівників ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС»;
- бережливо ставитись до майна ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС».
5.1.Керівництво службою «Соціальне таксі» здійснює керівник ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС», який:
6.1. Контроль за діяльністю служби «Соціальне таксі» здійснює заступник міського голови з фінансово-економічних питань.
6.2. Відповідальність за використання спецавтотранспорту за цільовим призначенням, виконання службових обов’язків та дотримання їх водієм покладається на керівнику ДП «Кремінське комгосподарство» КП «ККС».
Секретар міської ради Е.В. Пилипенко
« » _________ 2020 року |
Кремінна |
№ 55/проєкт |
Про внесення змін до рішення Кремінської
міської ради від 24.07.2019р. № 48/7 «Про
надання дозволу комунальному
підприємству «Кремінське водопровідно –
каналізаційне господарство» Кремінської
міської ради на демонтаж магістральних
водогонів»
Розглянувши лист директора комунального підприємства «Кремінське водопровідно – каналізаційне господарство» Кремінської міської ради (КП «Кремінське ВКГ») від 31.01.2020 № 56-1/25, щодо фактичної протяжності магістральних водогонів, що виведені з експлуатації та демонтовані, з метою збереження майна комунальної власності територіальної громади м. Кремінна, керуючись ст. 16, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю.О.ПРОКОПЕНКО
____________ 2020 року |
Кремінна |
№ |
Про організацію святкової
торгівлі під час проведення заходу
Проводи зими 29.02.2020
З метою забезпечення святкової торгівлі, керуючись рішенням шістдесят п’ятої сесії Кремінської міської ради шостого скликання від 21 жовтня 2015 року № 65/18, п.п. 8, п. а), ч. 1 статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконком міської ради
ВИРІШИВ:
Міський голова Ю.О. ПРОКОПЕНКО